26 Μαΐου 2020

Οι Υποψήφιοι Διδάκτορες είμαστε αυτοί οι οποίοι θα κληθούμε ουσιαστικά να βγάλουμε το φίδι από την τρύπα, είτε αυτό αφορά την διεξαγωγή των εργαστηριακών μαθημάτων, είτε την επιτήρηση των εξετάσεων είτε την προετοιμασία ενδεχομένως και εξέταση μαθημάτων που θα εξεταστούν ηλεκτρονικά. Δεν θα ανεχτούμε να εκτεθεί σε κίνδυνο κανένας συνάδελφος, εργαζόμενος ή φοιτητής από την ελλιπή τήρηση των προβλεπόμενων μέτρων προστασίας. Δεν θα ανεχτούμε, επίσης, να αποτελέσουμε για μια ακόμα φορά την φτηνή, σχεδόν τσάμπα, λύση για να υλοποιηθεί ο οποιοσδήποτε σχεδιασμός με το μικρότερο δυνατό κόστος για τα ιδρύματα και την κυβέρνηση. Να σταματήσει το πινγκ-πονγκ ευθυνών μεταξύ Υπουργείου – Ιδρυμάτων και να δοθούν άμεσα απαντήσεις στα αιτήματα μας, των φοιτητών και των εργαζομένων.