Καταγγέλλουμε την περικύκλωση του ΑΠΘ από τις αστυνομικές δυνάμεις.

ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΟΥ ΔΣ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ (Υ/Δ) ΕΜΠ

Καταγγέλλουμε την περικύκλωση του ΑΠΘ από τις αστυνομικές δυνάμεις.

Αυτή τη στιγμή, πάνοπλες δυνάμεις της ΕΛΑΣ έχουν περικυκλώσει το ΑΠΘ, με στόχο να εισβάλουν και να εκκενώσουν την Πρυτανεία. Απαιτούμε να αποχωρήσει άμεσα η αστυνομία από το χώρο του Πανεπιστημίου! Δεν θα επιτρέψουμε να ξαναδούμε τα ντροπιαστικά σκηνικά της προηγούμενης επέμβασης στο ΑΠΘ που καταδίκασε σύσσωμη η πανεπιστημιακή κοινότητα και η κοινωνία λίγες μέρες πριν! Ούτε να το σκέφτονται ότι θα αφήσουμε την αστυνομία να στρατοπεδεύσει στις σχολές μας!

Η καταστολή αποτελεί βασικό συστατικό στην πολιτική τους που εκτός από τσακισμένα δικαιώματα τσακίζει και κεφάλια όταν αυτά βρίσκουν την φωνή τους και δυναμώνουν τον αγώνα τους.

Ακόμη μια φορά, ο αυταρχισμός και η τρομοκρατία στόχο έχουν να μας ισοπεδώσουν, ακόμη μια φορά ωστόσο δεν θα το πετύχουν.

Είναι οι αγώνες μας, η μαζικοποίηση και η δυναμική τους η απάντηση μας.

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΘ
ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΑΓΩΓΗ- ΣΥΛΛΗΨΗ- ΔΙΩΞΗ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ