Καταγγέλλουμε την αναίτια και απρόκλητη βία του δέχτηκαν πολίτες στην πλατεία της Νέας Σμύρνης από τις δυνάμεις καταστολής, καθώς και τη σύλληψη 11 ατόμων μέσα στα οποία βρίσκεται συνάδελφος μεταπτυχιακός φοιτητής του ΕΜΠ. Χτες, η αστυνομοκρατία μεταφέρθηκε στην κεντρική πλατεία της Νέας Σμύρνης, όπου άνδρες της ομάδας ΔΙΑΣ τραμπούκισαν και περικύκλωσαν πολίτες στην πλατεία όταν αντέδρασαν για την παράλογη επιβολή προστίμου σε οικογένεια που τηρούσε τα μέτρα. Ύστερα καλέστηκαν ενισχύσεις, καταλήγοντας στον άγριο ξυλοδαρμό του συναδέλφου Α.Μ. χωρίς ο ίδιος να έχει προβεί σε βία ενάντια σε αστυνομικούς. Την ίδια στιγμή το γεγονός προσπάθησαν να το συγκαλύψουν τα συστημικά ΜΜΕ, όπου αναφέρουν σε άρθρα τους για «Επίθεση σε αστυνομικούς που διενεργούσαν ελέγχους τήρησης των μέτρων».

Το τελευταίο διάστημα ερχόμαστε συνεχώς αντιμέτωποι με αναίτιες προσαγωγές και συλλήψεις και ακραία καταστολή από τις δυνάμεις της αστυνομίας. Είναι ολοφάνερο ότι αυτή η απαράδεκτη αστυνομοκρατία δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την «υγειονομική ασφάλεια» που επικαλείται ως πρόσχημα η Κυβέρνηση της ΝΔ, αντίθετα προσπαθεί να βάλει σε καραντίνα οποιαδήποτε φωνή αντίστασης. . Ο στόχος τους είναι προφανής! Επιδιώκουν να διαμορφώσουν «κατάσταση εξαίρεσης και έκτακτης ανάγκης», εργαλειοποιούν την πανδημία για να προωθήσουν τις πιο αντιδραστικές αναδιαρθρώσεις σε όλα τα επίπεδα!

Οι μάσκες έπεσαν! Η κυβέρνηση εδώ και έναν χρόνο πανδημίας, κλειστών Σχολών, βάζει σε κίνδυνο την υγεία μας, αρνείται να πάρει τα αναγκαία μέτρα προστασίας της δημόσιας υγείας, της ουσιαστικής θωράκισης του συστήματος Υγείας, της επίταξης του ιδιωτικού τομέα που διεκδικούν οι υγειονομικοί. Έχει τεράστιες ευθύνες τόσο για την τραγική κατάσταση στα νοσοκομεία όσο και για την συνεχιζόμενη μετάδοση της επιδημίας στους χώρους εργασίας και στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Η κυβέρνηση της ΝΔ θέλει να φορτώσει σε εμάς και τις οικογενειές μας τις ευθύνες για την εξέλιξη της πανδημίας και να εξασφαλίσει σιωπιλή ανοχή στην πολιτική της. Για αυτό επιλέγει να τρομοκρατήσει τα αγωνιζόμενα τμήματα της κοινωνίας και να επιβάλλει μέτρα που πλήττουν την εργατική τάξη και τα λαϊκά στρώματα. Για αυτό στέλνει αστυνομικές δυνάμεις να εκφοβίζουν περαστικούς, αθλούμενους και οικογένειες με μικρά παιδιά. Τα περιστατικά αστυνομικής βίας και οι στρατιωτικού χαρακτήρα περιπολίες αστυνομικών σωμάτων σε γειτονιές και πλατείες αποτελούν πλέον καθημερινά φαινόμενα. Η κυβέρνηση αντί για την πρόσληψη γιατρών και την ενίσχυση του ΕΣΥ επιλέγει την πλήρη στήριξη της εργοδοσίας με τις αντεργατικές ρυθμίσεις που νομοθετεί μέσα στην πανδημία, την πρόσληψη αστυνομικών δυνάμεων για την καταστολή του λαού και των φοιτητών και την αγορά στρατιωτικού εξοπλισμού.

Δηλώνουμε:

• Αλληλεγγύη στους συλληφθέντες που ξυλοκοπήθηκαν στην Νέα Σμύρνη.
  • Καταδικάζουμε την παραπληροφόρηση από τα καθεστωτικά ΜΜΕ που προσπάθησαν να παρουσιάσουν τα θύματα σαν θύτες.

Απαιτούμε:

• Να αφεθούν ελεύθεροι και χωρίς κατηγορίες, όσοι η Ελληνική Αστυνομία συνέλαβε στην Νέα Σμύρνη.
  • Την απόσυρση όλων των κατηγοριών, την άμεση παύση κάθε δίωξης και την αθώωση του συναδέλφου μας που συνελήφθη.

Η ένταση της καταστολής, η κρατική βία δε θα μας κλείσουν το στόμα!
Η τρομοκρατία θα πάρει απάντηση!

Όλοι στις συγκεντρώσεις που διοργανώνουν τα Εργατικά Σωματεία, οι Ενώσεις Αυταπασχολουμένων και οι Σύλλογοι Γυναικών την 8η Μάρτη, Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας!

Όλοι στα μεγάλα φοιτητικά συλλαλητήρια σε όλη τη χώρα την Τετάρτη 10 Μάρτη!