ΟΙ ΕΡΓΑΤΕΣ ΤΗΣ COSCO ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΝΙΚΗΤΕΣ! Η ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ!

Καταγγέλλουμε την περικύκλωση του λιμανιού του Πειραιά από αμέτρητες αστυνομικές δυνάμεις και άλλους κατασταλτικούς μηχανισμούς, από τα χαράματα της Δευτέρας 7/2, με σκοπό την καταστολή και την τρομοκράτηση των εργαζόμενων της COSCO που βρίσκονται σε απεργία!! Οι εργάτες της COSCO διεκδικούν Συλλογική Σύμβαση Εργασίας, την ένταξη τους στα βαρέα και ανθυγιεινά επαγγέλματα, επαναπρόσληψη όλων των συμβασιούχων, που δεν ανανεώθηκαν οι συμβάσεις τους, μόνιμη και σταθερή δουλειά για όλους!! Τα αιτήματα τους είναι δίκαια!

Το σύνθημα «Χωρίς εσένα γρανάζι δε γυρνά, εργάτη μπορείς χωρίς αφεντικά», δονεί από το πρωί το λιμάνι του Πειραιά από εκατοντάδες εργάτες της COSCO, οι οποίοι αψηφούν το όργιο τρομοκρατίας και αυταρχισμού!! Στις πύλες της COSCO έχουν συγκεντρωθεί οι απεργοί, που διαμηνύουν ότι δεν πρόκειται να κάνουν βήμα πίσω από τα αιτήματα τους, ενώ στο πλευρό τους συνεχώς καταφθάνουν και άλλοι εργαζόμενοι!

Το επιτελικό κράτος που αποδείχτηκε “ανίκανο” αφήνοντας εγκλωβισμένους και αβοήθητους για δύο μέρες χιλιάδες ανθρώπους στην Αττική Οδό, που άφησε χιλιάδες νοικοκυριά χωρίς ρεύμα, που δε δίνει ούτε ένα ευρώ για Παιδεία και Υγεία, αποδείχτηκε “ικανό” όταν μέσα σε ένα βράδυ κατάφερε να συγκεντρώσει όλες τις κλούβες των ΜΑΤ της Αθήνας στο λιμάνι για να καταστείλει ένα δίκαιο αγώνα, κατάφερε μέσα σε λίγες ώρες να βγάλει μία δίκαιη απεργία παράνομη!

Οι φοιτητές που δίνουμε αγώνα ενάντια στην εισβολή της πανεπιστημιακής αστυνομίας στις σχολές, για να μην περάσει ο αυταρχισμός και η καταστολή στους αγώνες μας, δεν ανεχόμαστε οι χώροι δουλειάς να γίνονται στρατόπεδα κατ’εντολή της εργοδοσίας και με τη στήριξη των κυβερνήσεων!

Στηρίζουμε τις αποφάσεις των εργαζομένων της COSCO και συμμετέχουμε στις κινητοποιήσεις τους!

Απαιτούμε να αποσυρθούν τώρα οι δυνάμεις καταστολής από το λιμάνι!

Οι εργάτες της COSCO δεν είναι μόνοι τους!!

Τώρα να δυναμώσει η αλληλεγγύη!

ΔΣ Cosco