Καταγγελία του Συλλόγου Μεταπτυχιακών Σπουδαστών (ΥΔ) ΕΜΠ

Η Επιτροπή Ερευνών και Διαχείρισης του ΕΛΚΕ/ΕΜΠ, της οποίας  τις  συνεδριάσεις έχουμε δικαίωμα να παρακολουθούμε ως σύλλογος, αποφάσισε να συνεδριάσει την Τετάρτη 6 Απριλίου, ημέρα πανελλαδικής πανεργατικής απεργίας.
Αγνοώντας τη βούληση των εργαζομένων, των υποψηφίων διδακτόρων, των φοιτητών που μέσα από τα σωματεία και τους συλλόγους τους, μαζικά αποφασίζουν να απεργήσουν, αδιαφορώντας για την ανάγκη μας να διαδηλώσουμε ενάντια στην βαθιά εμπλοκή της χώρας σε ιμπεριαλιστικούς πολέμους και ενάντια  στη  φτωχοποίηση  μας,  βάζοντας  σε  τελική  ανάγνωση  ένα  ακόμα  ανάχωμα  στο  να διεκδικήσουμε καλύτερους όρους ζωής και εργασίας.
Είναι  προτιμότερο  φαίνεται  να  συνεδριάζουν  πίσω  από  κλειστές  πόρτες,  με  όσο  γίνεται  λιγότερα «ενοχλητικά» μάτια  και  αφτιά  γύρω  τους,  προκειμένου  να  συζητάνε  για την  επιχειρηματική δραστηριότητα,  τις  συμπράξεις με  το  μεγάλο  κεφάλαιο  και τις  spin  off  του  ΕΜΠ, για  τις  οποίες διαχρονικά κόπτονται, ενώ αδιαφορούν για τις ανάγκες των φοιτητών, των υποψηφίων διδακτόρων και των εργαζομένων του ΕΜΠ.
Καταγγέλλουμε την απόφαση για συνεδρίαση της επιτροπής την ημέρα της απεργίας και φέρουμε τα μέλη της προ των ευθυνών τους για αυτή την απόφαση.
Απαιτούμε την αναβολή της συνεδρίασης σε άλλη μέρα και ώρα.