Απόφαση του ΔΣ του Συλλόγου Μεταπτυχιακών Σπουδαστών (ΥΔ) ΕΜΠ – Η πανεπιστημιακή αστυνομία δε θα μπει στο Πολυτεχνείο!

Ούτε 17 Μάη, ούτε ποτέ!

Η πανεπιστημιακή αστυνομία δε θα μπει στο Πολυτεχνείο!

Τις τελευταίες ημέρες κυκλοφορούν φήμες για επιτάχυνση της εισόδου της Πανεπιστημιακής Αστυνομίας στην Πολυτεχνειούπολη, ακόμα και από την Τρίτη 17 Μαΐου, οι οποίες συμπληρώνονται με την απόφαση του ΣτΕ για την συνταγματικότητα των ΟΠΠΙ.

Την ίδια στιγμή, ξεδιπλώνεται ένα οργανωμένο σχέδιο της κυβέρνησης με την αξιοποίηση προβοκατόρικων ομάδων, που καμία σχέση δεν έχουν με το φοιτητικό κίνημα, τους συλλογικούς φορείς και τους αγώνες τους, με στόχο την ένταση της καταστολής. Σε αυτά τα πλαίσια, γίναμε μάρτυρες της απαράδεκτης εισβολής και άσκησης βίας από πάνοπλες αστυνομικές δυνάμεις στη Σχολή Θετικών Επιστημών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Είναι φανερό ότι έτσι φαντάζεται η κυβέρνηση το «σύγχρονο, ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο», ανοιχτό στην καταστολή και την υποβάθμιση, κλειστό στη μόρφωση και τα εργασιακά δικαιώματα, στη φοιτητική μέριμνα, στις ανάγκες των φοιτητών και των εργαζομένων. Όσο κλιμακώνεται η αντιεκπαιδευτική πολιτική με την υποχρηματοδότηση των ιδρυμάτων, την επιχειρηματική λειτουργία τους, την απαξίωση των πτυχίων και την εξίσωσή τους με αυτά των κολεγίων, τόσο θα οξύνεται και ο κρατικός αυταρχισμός για να φιμωθεί κάθε φωνή αντίστασης.

Οι εργαζόμενοι και οι φοιτητές του ΕΜΠ έχουμε πείρα. Με συνεχείς συντονισμούς των συλλογικών μας φορέων, με τους δυναμικούς αποκλεισμούς της Πολυτεχνειούπολης και τα άμεσα αντανακλαστικά που δείξαμε με την περικύκλωση του κτιρίου Διοίκησης, καταφέραμε να μπλοκάρουμε την είσοδο της Πανεπιστημιακής Αστυνομίας στο ΕΜΠ! Έτσι θα συνεχίσουμε!

Η Πανεπιστημιακή Αστυνομία δεν θα πατήσει στο ΕΜΠ!

Η καταστολή και η τρομοκρατία δεν έχουν θέση σε κανένα πανεπιστημιακό ίδρυμα.

Αποφασίζουμε:

1. Αποχή από τα ερευνητικά και εκπαιδευτικά μας καθήκοντα και συμμετοχή στην περιφρούρηση των πυλών του ΕΜΠ οποιαδήποτε μέρα αποπειραθεί να μπει η πανεπιστημιακή αστυνομία
  2. Δευτέρα 16/5 13:30, κινητοποίηση στην Σύγκλητο στην Πρυτανεία του ΕΜΠ για να απαιτήσουμε να μην υλοποιηθούν οι όποιες εντολές για την είσοδο και εγκατάσταση της Πανεπιστημιακής Αστυνομίας
  3. Τρίτη 17/5 το πρωί μαζική κινητοποίηση στις πύλες του ΕΜΠ για να διασφαλίσουμε ότι δεν θα μπει η Πανεπιστημιακή αστυνομία όπως διαδίδεται στα ΜΜΕ
  4. Συντονισμός της δράσης μας με τους άλλους συλλόγους του ΕΜΠ την Παρασκευή 20/5 στις 12μμ στην είσοδο του κτιρίου Διοίκησης