Απόφαση του ΔΣ του Συλλόγου Μεταπτυχιακών Σπουδαστών (ΥΔ) ΕΜΠ – ΓΙΑ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗΣ ΣΤΟ ΑΠΘ

Καταδικάζουμε την χρήση χειροβομβίδων κρότου λάμψης και χημικών εν ώρα διεξαγωγής μαθημάτων έξω από τον χώρο της ΣΘΕ και τον τραυματισμό φοιτητή κατά τη διάρκεια κινητοποίησης.

Καταγγέλλουμε το οργανωμένο σχέδιο της κυβέρνησης που εκτυλίσσεται μέρα τη μέρα στο ΑΠΘ με στόχο τη νομιμοποίηση της καταστολής και της αστυνόμευσης μέσα στους πανεπιστημιακούς χώρους. Γνωρίζουμε καλά ότι η ένταση της καταστολής που μεθοδεύεται είναι άρρηκτα δεμένη με το νέο χτύπημα στις σπουδές των φοιτητών, με χτύπημα στη χρηματοδότηση των Τμημάτων, με συγχωνεύσεις και κλείσιμο άλλων, στη φοιτητική μέριμνα.

Απάντηση στα σχέδια αυτά θα λάβει η κυβέρνηση, το υπουργείο και οι πρυτανικές αρχές από τους Φοιτητικούς Συλλόγους, τους Συλλόγους Υποψηφίων Διδακτόρων και Εργαζομένων, που οργανωμένα και συντονισμένα θα συντρίψουν τα σχέδιά τους και θα ακυρώσουν στην πράξη το συντεταγμένο σχέδιο καταστολής.