Απόφαση του Δ.Σ. του Συλλόγου Μεταπτυχιακών Σπουδαστών (ΥΔ) ΕΜΠ – Σχετικά με τα γεγονότα στις Φοιτητικές Εστίες ΕΜΠ

Είναι απαράδεκτο, στο πλαίσιο αστυνομικής επιχείρησης στις Φοιτητικές Εστίες ΕΜΠ, να πέφτουν πυροβολισμοί δίπλα σε αμφιθέατρα που διεξάγονται εξετάσεις, να απειλούνται μέχρι και να κυνηγιούνται φοιτητές από αστυνομικούς με τα όπλα τους! Οι αστυνομικές δυνάμεις αδιάκριτα προκάλεσαν ζημιές στα δωμάτια που διαμένουν οικότροφοι φοιτητές, με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή δεκάδες φοιτητές να μην έχουν που να μείνουν!

Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία! Εργαζόμενοι, ερευνητές και φοιτητές με τους συλλόγους μας έχουμε καταγγείλει επανειλημμένα τη δράση διάφορων ύποπτων κυκλωμάτων, ακόμα και ποινικών, στη συγκεκριμένη φοιτητική εστία του ΕΜΠ.

Για την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί την αποκλειστική ευθύνη, έχει η κυβέρνηση, που γνωρίζει το πρόβλημα και αντί να αντιμετωπίζει το οργανωμένο έγκλημα και το ναρκεμπόριο, ο προσανατολισμός της εξακολουθεί να είναι η καταστολή στους λαϊκούς αγώνες, στους φοιτητές και τους συλλόγους τους, αξιοποιώντας τέτοια γεγονότα.