Απόφαση του ΔΣ του Συλλόγου Μεταπτυχιακών Σπουδαστών (ΥΔ) ΕΜΠ – Για το σιδηροδρομικό δυστύχημα στα Τέμπη

ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΤΟΥΣ – ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΜΑΣ

Παρακολουθούμε συγκλονισμένοι από το πρωί τις ειδήσεις για το τραγικό γεγονός της σύγκρουσης των δύο αμαξοστοιχιών στα Τέμπη, που κόστισε τη ζωή σε δεκάδες ανθρώπους και μεταξύ αυτών πολλών φοιτητών.

Εκφράζουμε την τεράστια θλίψη μας και τα συλλυπητήρια μας στις οικογένειες των θυμάτων. Στην θέση τους θα μπορούσε να βρίσκεται ένας από εμάς.

Την ίδια ώρα γεμίζουμε με τεράστια οργή!

Πώς είναι δυνατόν να χάνονται ανθρώπινες ζωές με αυτόν τον τραγικό τρόπο;

Πώς είναι δυνατόν να μην έχουν τόσο καιρό εισακουστεί από το κράτος οι κραυγές αγωνίας των εργαζομένων για την απαράδεκτη κατάσταση που επικρατεί στις υποδομές;

Πώς είναι δυνατόν να μπαίνουν πάνω από τις ανθρώπινες ζωές τα κέρδη των επιχειρηματικών ομίλων;

Οι ευθύνες είναι τεράστιες!

Εδώ και τώρα να δοθεί όλη η αναγκαία βοήθεια στους τραυματίες και τις οικογένειες τους. Να υπάρξει πλήρης διερεύνηση των αιτιών αυτής της τραγωδίας για να μην επαναληφθεί. Να μην συγκαλυφθεί τίποτα!

Σας καλούμε όλους στην σιωπηρή διαμαρτυρία που διοργανώνουν οι φοιτητικοί σύλλογοι σήμερα στις 18:30, με αφετηρία έξω από τα γραφεία τη Hellenic Train (Λ. Συγγρού 41 & Πετμεζάς 13) και πορεία προς τη Βουλή και στην κινητοποίηση την Παρασκευή 3/3 στις 12:00 στα Προπύλαια.