Απόφαση του ΔΣ του Συλλόγου Μεταπτυχιακών Σπουδαστών (ΥΔ) ΕΜΠ – Κινητοποίηση για την έλλειψη κλιματισμού σε σχολές του ΕΜΠ

Βρισκόμαστε στις αρχές Ιουλίου και ο κλιματισμός δεν λειτουργεί σε αρκετούς χώρους εργασίας του Πολυτεχνείου.

Ενδεικτικά αναφέρουμε τα γραφεία των ΥΔ στον τρίτο όροφο του Κτηρίου Φυσικής της ΣΕΜΦΕ και το Κτίριο Γ της Σχολής Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών, στα οποία δε λειτουργεί καθόλου ο κλιματισμός, γεγονός που καθιστά απάνθρωπη την εργασία των ΥΔ και των υπολοίπων εργαζομένων του ΕΜΠ.

Η έλλειψη κλιματισμού εντάσσεται στην συνολική κατάσταση υποχρηματοδότησης του Ιδρύματος που αφήνει τις υποδομές και τις κτιριακές εγκαταστάσεις να ρημάζουν, τον κεντρικό υπολογιστή χωρίς προσωπικό, τους ΥΔ σε πολλές περιπτώσεις απλήρωτους, δίχως τον απαραίτητο εξοπλισμό, προσθέτοντας ακόμα περισσότερα εμπόδια στην επιτυχημένη ολοκλήρωση της διατριβής τους.

Απαιτούμε εδώ και τώρα να παρθούν μέτρα για την άμεση αποκατάσταση του κλιματισμού σε όλες τις αίθουσες, τα γραφεία και τα εργαστήρια που εργαζόμαστε!

Καλούμε σε άμεση κινητοποίηση στην Πρυτανεία σήμερα Τρίτη 4/7 στις 10:30πμ