Για την επίθεση της αστυνομίας σε φοιτητές και εργαζόμενους του ΕΜΠ – Κινητοποίηση σήμερα στις 12:00 στη Πρυτανεία

Απόφαση του ΔΣ του Συλλόγου Μεταπτυχιακών Σπουδαστών (ΥΔ) ΕΜΠ

Καταγγέλλουμε την απρόκλητη επίθεση σε φοιτητές και εργαζόμενους του ΕΜΠ, κατά τη διάρκεια αστυνομικής επιχείρησης στη Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου την Πέμπτη 31/8/2023.

Ανάμεσα τους ξυλοκοπήθηκε άγρια μια φοιτήτρια που διάβαζε στη βιβλιοθήκη, η οποία στη συνέχεια μεταφέρθηκε  στο νοσοκομείο, ενώ έγιναν και συλλήψεις στο σωρό! Η κυβέρνηση επιλέγει να στήσει ένα σκηνικό για την επαναφορά της πανεπιστημιακής αστυνομίας που οι φοιτητές, οι εργαζόμενοι και οι Υποψήφιοι Διδάκτορες με τον αγώνα μας ακυρώσαμε στην πράξη.

Να ελευθερωθούν οι φοιτητές που συνελήφθησαν αναίτια!

Η πρυτανεία να καταδικάσει τα γεγονότα και να υπερασπιστεί έστω και τώρα  τους φοιτητές!

Καλούμε σε κινητοποίηση σήμερα στις 12:00 στη Πρυτανεία