Αλληλεγγύη στο λαό της Θεσσαλίας!

Απόφαση του ΔΣ του Συλλόγου Μεταπτυχιακών Σπουδαστών (ΥΔ) ΕΜΠ

Εκφράζουμε την αλληλεγγύη μας στο λαό της Θεσσαλίας που βιώνει τις τραγικές συνέπειες μιας εγκληματικής πολιτικής που οδήγησε στην ανυπολόγιστη καταστροφή, τους 10 νεκρούς και πολλούς αγνοούμενους.

Για ακόμα μία φορά γινόμαστε μάρτυρες μιας ανείπωτης καταστροφής. Ολόκληρα χωριά στη Θεσσαλία έχουν πνιγεί. Μετράμε ήδη απώλειες ανθρωπίνων ζωών, καταστροφές εκατοντάδων σπιτιών, περιουσιών και πολλούς εγκλωβισμένους στα βυθισμένα χωριά.

Μεγάλη ευθύνη έχει η σημερινή κυβέρνηση της ΝΔ, αλλά και όλες οι προηγούμενες, όπως επίσης και οι Περιφέρειες που ακολουθούν πιστά τις ίδιες πολιτικές και δεν έχουν λάβει τα απαραίτητα μέτρα για υποδομές προστασίας από τα καιρικά φαινόμενα. Επιβεβαιώνεται για ακόμα μια φορά με τον πιο τραγικό τρόπο πως το «επιτελικό κράτος» δεν βάζει ως προτεραιότητα την προστασία και την ασφάλεια του λαού.

Απέναντι σε αυτό το εχθρικό κράτος που αφήνει απροστάτευτο το λαό για να υπηρετήσει τα επιχειρηματικά κέρδη, δεν αφήνουμε κανένα συνάδελφο και συνάνθρωπο μας μόνο. Οργανώνουμε τώρα τη διεκδίκηση και την αλληλεγγύη!

ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΔΡΑΣΗΣ!

ΜΟΝΟ Ο ΛΑΟΣ ΘΑ ΣΩΣΕΙ ΤΟΝ ΛΑΟ!

Προχωράμε άμεσα σε συλλογή ειδών πρώτης ανάγκης στα εξής σημεία:

• Κυλικείο Ηλεκτρολόγων Μηχανικών
  • Κυλικείο Τοπογράφων Μηχανικών
  • Κεντρικό Εστιατόριο του ΕΜΠ
  • Κινηματογραφικό στέκι Νέων Φοιτητικών Εστιών ΕΜΠ
  • Αίθριο Αβέρωφ Συγκροτήματος Πατησίων ΕΜΠ

Τα είδη που συγκεντρώνουμε είναι τα εξής :

• Κουβέρτες, κλινοσκεπάσματα, μαξιλάρια, υπνόσακους
  • Εμφιαλωμένα νερά (κατά προτεραιότητα), χυμούς
  • Συσκευασμένα τρόφιμα έτοιμα για κατανάλωση (κονσέρβες, κομπόστες, φρυγανιές, παξιμάδια, μπισκότα, κρουασάν, μπάρες δημητριακών, παστέλια, γάλα σε σκόνη, κ.α. )
  • Είδη ατομικής υγιεινής (πάνες, μωρομάντηλα, σερβιέτες, χαρτικά)
  • Ζωοτροφές
  • Φακούς, μπαταρίες

ΤΩΡΑ! Να παρθούν τα απαραίτητα μέτρα στήριξης:

• Να απεγκλωβιστούν όλοι οι κάτοικοι των χωριών που έχουν πλημμυρίσει
  • Να εξασφαλιστεί η στέγαση και η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη των πληγέντων με φάρμακα και είδη πρώτης ανάγκης
  • Να εξασφαλιστεί η προμήθεια σε τρόφιμα και νερό
  • Να προχωρήσουν άμεσα οι διαδικασίες για την αποκατάσταση των ζημιών και γρήγορη αποζημίωση των πληγέντων

Τώρα πρυτανεία, σχολές και κυβέρνηση να λάβουν άμεσα μέτρα στήριξης των πληγέντων εργαζόμενων και φοιτητών!

Απαιτούμε ΑΜΕΣΑ:

• Να δοθεί έκτακτη άδεια στους υποψήφιους διδάκτορες που κατάγονται ή έχουν περιουσίες στις πληγείσες περιοχές της Θεσσαλίας, ώστε να διευκολυνθούν να μεταβούν στον τόπο τους και να βοηθήσουν τις οικογένειες τους
  • Έκτακτο επίδομα για όλους τους ΥΔ από τις πόλεις και τα χωριά της Θεσσαλίας που επλήγησαν.
  • Άμεση εισδοχή όλων των πληγέντων ΥΔ στις εστίες.
  • Να αξιοποιηθούν δωμάτια ξενοδοχείων για τη δωρεάν στέγαση των ΥΔ που έχουν ανάγκη.
  • Μέτρα διευκόλυνσης για την εκπόνηση της διατριβής, παράταση των προθεσμιών των υποτρόφων.
  • Δωρεάν σίτιση και μετακινήσεις για όλους τους ΥΔ.

Αποφασίζουμε:

1. Κινητοποίηση με όλους τους ΦΣ και τους Συλλογικούς Φορείς του ΕΜΠ την Δευτέρα 11/9 στις 13.00 στην Πρυτανεία

Καλούμε όλους τους συναδέλφους να συμμετάσχουν στην έκτακτη αιμοδοσία του ΕΜΠ, την Πέμπτη 14 Σεπτεμβρίου 2023, μεταξύ 11:00 και 15:00, στην είσοδο της Κεντρικής Βιβλιοθήκης του ΕΜΠ.

ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!

ΚΑΜΙΑ ΑΝΟΧΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΩΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΩΝ!