Καταγγέλλουμε τις απρόκλητες προσαγωγές φοιτητών του ΕΜΠ κατά τη διάρκεια αστυνομικής επιχείρησης στη Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου το Σάββατο 21/10.

Απόφαση του ΔΣ του Συλλόγου Μεταπτυχιακών Σπουδαστών (ΥΔ) ΕΜΠ

Καταγγέλλουμε τις απρόκλητες προσαγωγές φοιτητών του ΕΜΠ, κατά τη διάρκεια αστυνομικής επιχείρησης στη Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου το Σάββατο 21/10.

Ανάμεσα στους συλληφθέντες βρίσκεται και φοιτήτρια του ΕΜΠ, η οποία με την παρέα της περίμεναν έξω από το εστιατόριο του ΕΜΠ για να πάρουν το πρωινό τους, ενώ πληροφορίες μιλάνε και για συλλήψεις στο σωρό.

Η κυβέρνηση επιλέγει άλλη μια φορά να στήσει ένα σκηνικό για την επαναφορά της πανεπιστημιακής αστυνομίας, που οι φοιτητές, οι εργαζόμενοι και οι Υποψήφιοι Διδάκτορες του ΕΜΠ με τον αγώνα μας ακυρώσαμε στην πράξη.

• Να ελευθερωθούν οι φοιτητές που συνελήφθησαν αναίτια!
  • Η πρυτανεία να καταδικάσει τα γεγονότα και να υπερασπιστεί έστω και τώρα τους φοιτητές!
  • Ούτε σκέψη για πανεπιστημιακή αστυνομία!